Share:
 
Polish

Informacje o CTA

Chicago Transit Authority (CTA) obsluguje drugi co do wielkosci w kraju system transportu publicznego—regionalny system przewozu swiadczacy uslugi na terenie miasta Chicago i 40 sasiadujacych gmin. CTA wykonuje srednio 1,7 miliona przejazdów w ciagu tygodnia (dane z listopada 2008 r.), co stanowi ponad 80% wszystkich przejazdów, jakie maja miejsce w szescio-okregowym rejonie metropolitalnym Chicago.

Obecnie, uslugi CTA sa swiadczone w dwóch rodzajach srodków transportu: autobusach i kolejce.

Oprócz CTA, regionalne uslugi przewozowe sa równiez swiadczone przez nasze agencje siostrzane, Metra i Pace--obie z nich maja polaczenia z autobusami i kolejka CTA w wielu lokalizacjach. Wiecej informacji na temat regionalnych i krajowych uslug polaczonych z CTA mozna znalezc na naszej stronie dotyczacej Uslug polaczonych (ang. Connecting Services).

Informacje o polskim przewodniku

Na ponizszych stronach zawarto informacje przetlumaczone profesjonalnie z jezyka angielskiego, które maja pomóc w uzyskaniu  podstawowych informacji o tym jak korzystac z naszego systemu.

W tym przewodniku:

  • Planowanie podrózy w internecie
  • Mapy
  • Oplaty
  • Jak korzystac z autobusu
  • Jak korzystac z kolejki
  • Dostepne uslugi

 

Dostepne jest równiez tlumaczenie automatyczne
Dla wiekszej wygody, mozesz równiez skorzystac z Tlumacza Google, aby automatycznie przetlumaczyc wieksza czesc naszej strony internetowej.

(Nalezy pamietac, ze tlumaczenie automatyczne, choc nieraz skuteczne, nie zawsze jest calkowicie dokladne i moze zawierac bledy. Usluga ta nie jest swiadczona przez CTA i nie jest ona w dowolny sposób gwarantowana. Ponadto, automatyczne tlumaczenie nie tlumaczy tekstu zawartego w obrazkach. Prosze zachowac ostroznosc.)

Przejdz do tlumaczenia automatycznego

Podstawowy informacje

Zaplanuj swoja podróz

Dokladne instrukcje krok po kroku mozna uzyskac z Google Transit.

Mapy

Mapa autobusów i kolejki (caly system)

Mapa ‘L’ (tylko kolejka)

Mapa Night Owl (pol. uslugi nocne)

---

Jak korzystac z kolejki

System kolejki CTA (mieszkancy Chicago nazywaja go ‘L’) codziennie przewozi setki tysiecy osób ze 144 stacji zlokalizowanych w calym miescie i na pobliskich przedmiesciach.

1. Wejdz na stacje i zaplac za przejazd.

Kiedy wejdziesz na stacje kolejki, za przejazd mozesz zaplacic przy kolowrotku wejsciowym lub bramce. Na kazdej stacji sa automaty sprzedajace karty przejazdowe. Bilety mozna równiez kupic w wielu miejscach na terenie calego miasta.

2. Przejdz na peron.

Na stacjach sa mapy i znaki, które pomoga ci odnalezc droge. Kolejki sa oznaczone nazwa trasy (kolor) i nazwa miejsca docelowego. Kierujac sie znakami, przejdz na peron, z którego odjezdza twoja kolejka. Kiedy bedziesz juz na peronie, zaczekaj na kolejke w poblizu znaku wskazujacego miejsce, w którym sie zatrzyma.

3. Podróz.

Kiedy przyjedzie kolejka, sprawdz jej trase i miejsce docelowe podrózy. Kolejka niebieskiej linii jadaca na O'Hare bedzie miala napis "O'Hare" na niebieskim tle z przodu i boku pociagu.

 

Jak korzystac z autobusu:

1. Przystanki autobusowe sa oznaczone znakiem przystanku CTA.

Przystanki sa zwykle oddalone od siebie o jedna lub dwie przecznice. Stan w poblizu znaku, w miejscu, w którym bedziesz widoczny dla kierowcy autobusu. Autobusy zatrzymuja sie tylko na oznaczonych przystankach (z wyjatkiem Evanston).

2. Kiedy autobus bedzie nadjezdzal, sprawdz na oznaczeniu dokad jedzie.

Na niektórych przystankach zatrzymuja sie autobusy jadace w wielu kierunkach. Równiez nie wszystkie autobusy dojezdzaja do konca linii. Przeczytaj oznaczenie na autobusie, aby sprawdzic numer jego trasy, nazwe i kierunek. Kiedy otworza sie drzwi autobusu, uslyszysz komunikat o jego trasie i docelowym miejscu podrózy.

3. Podróz.

Kiedy zobaczysz zblizajacy sie autobus, przygotuj pieniadze i oplac przejazd wchodzac do srodka.  Komunikaty o przystankach sa podawane w formie dzwiekowej i wizualnej w autobusie.

 

Dostepnosc CTA

Planowe uslugi autobusowe

Wszystkie z naszych 153 tras autobusowych sa w pelni dostepne dla osób niepelnosprawnych. We wszystkich autobusach na zadanie dostepne sa podnosniki i pochylnie dla osób, które maja trudnosci w pokonywaniu stopni, nawet jesli sa to trudnosci czasowe.

Planowe uslugi kolejowe („L”)

System kolejowy CTA sklada sie z dziesiatek nowych lub zmodernizowanych stacji, w pelni dostepnych dla osób niepelnosprawnych.

Lista wszystkich stacji kolejowych CTA, dostepnych dla osób niepelnosprawnych:

Brown Line (Brazowa Linia)

Kimball, Kedzie, Francisco, Rockwell, Western, Damen, Montrose, Irving Park, Addison, Paulina, Southport, Belmont, Wellington, Diversey, Fullerton, Armitage, Sedgwick, Chicago, Merchandise Mart, Washington/Wells, Harold Washington Library-State/Van Buren, Washington/Wabash and Clark/Lake.

Blue Line (Niebieska Linia)

O’Hare, Rosemont, Cumberland, Harlem (O'Hare), Jefferson Park, Addison, Logan Square, Western (O’Hare), Clark/Lake, Jackson, UIC-Halsted, Illinois Medical District (Damen Entrance), Kedzie-Homan, and Forest Park.

Green Line (Zielona Linia)

Ashland/63rd, Halsted, Cottage Grove, King Drive, Garfield, 51st, 47th, 43rd, Indiana, 35th-Bronzeville-IIT, Cermak-McCormick Place, Roosevelt, Washington/Wabash, Clark/Lake, Clinton, Morgan, Ashland, California, Kedzie, Conservatory-Central Park Drive, Pulaski, Cicero, Laramie, Central, Harlem/Lake (Marion).

Orange Line (Pomaranczowa Linia)

Midway, Pulaski, Kedzie, Western, 35/Archer, Ashland, Halsted, Roosevelt; also Harold Washington Library-State/Van Buren, Washington/Wells, Clark/Lake, Washington/Wabash.

Pink Line (Rózowa Linia)

54th/Cermak, Cicero, Kostner, Pulaski, Central Park, Kedzie, California, Western, Damen, 18th, Polk, Ashland, Morgan, Clinton, Clark/Lake, Washington/Wabash, Harold Washington Library-State/Van Buren, Washington/Wells.

Purple Line (Purpurowa Linia)

Linden, Davis, Howard, Wilson, Belmont, Wellington, Diversey, Fullerton, Armitage, Sedgwick, Chicago, Merchandise Mart, Clark/Lake, Washington/Wabash, Harold Washington Library-State/Van Buren, Washington/Wells.

Red Line (Czerwona Linia)

Howard, Loyola, Granville, Wilson, Addison, Belmont, Fullerton, Clark/Division, Chicago, Grand, Lake, Jackson, Roosevelt, Cermak-Chinatown, Sox-35th, 47th, Garfield, 63rd, 69th, 79th, 87th, 95th/Dan Ryan.

Yellow Line (Zólta Linia)

Howard, Oakton-Skokie, Dempster-Skokie

 

Szczegółowe informacje o opłatach 

Efektywna stycznia 2018

Opłaty podstawowe/zwykłe
(Odejmowane od wartości przejazdów na koncie przejazdów Ventra na karcie Ventra lub osobistej karcie bankowej, lub ze środków na kartach Chicago Cards i Transit Cards)  

Normalne

Ulgowe

Uczniowie

Opłata za przejazd kolejką ‘L’

$2.50*

$1.25

$.75

Opłata za przejazd autobusem

2.25

1.10

.75

Przesiadka (nie więcej niż dwa dodatkowe przejazdy kolejką ‘L’ lub autobusem w ciągu dwóch godzin)

.25

.15

.15

 

 

 

 

Przejazdówki
(Można je załadować na konto przejazdów Ventra, na kartę Ventra lub osobistą kartę bankową, lub zakupić jako kartę przejazdową. Zapewnia nieograniczoną liczbę przejazdów w okresie ważności przejazdówki, począwszy od pierwszego użycia.)          

Normalne

Ulgowe

 

Przejazdówka CTA ważna 1 dzień

$10

 

 

Przejazdówka CTA ważna 3 dni

$20

 

 

Przejazdówka CTA ważna 7 dni

$28

 

 

Przejazdówka CTA/Pace ważna 7 dni

$33

 

 

Przejazdówka CTA/Pace ważna 30 dni

$105

$50**

 

 

 

 

 

Inne Opłaty

Normalne

Ulgowe

 

OPŁATA ZA PRZEJAZD KOLEJKĄ ‘L’ DO/ZE STACJI O’HARE
Potrącana tylko przy wejściu na stację O'Hare, kiedy podróżujący korzysta z konta pojedynczych przejazdów Ventra, karty bankowej PAYG, Chicago Cards, kart przejazdowych.

$5

$1.25
 

OPŁATA GOTÓWKĄ ZA PRZEJAZD AUTOBUSEM
Obowiązuje podczas płatności gotówką/monetami bezpośrednio w automacie przy wsiadaniu do pojazdu. Wymagana jest dokładnie odliczona kwota. Brak przywilejów związanych z przesiadkami.

$2.50

$1.25

 

BILET NA PRZEJAZDY ŁĄCZONE METRA (LINK-UP PASS)
Ważny w CTA w dni powszednie (6:00-9:30 i 15:30-19:00) i w Pace (cały czas). Sprzedawany przez Metra; do biletu
miesięcznego Metra.

$55

 

 

 

 

 

 

 

128 Soldier Field Express
(opłata za przejazd w obie strony)

$5
(tylko gotówka lub karty Ventra)   

$2.50
(tylko gotówka lub karty Ventra)   

 

 

Nowe karty i bilety jednorazowe Ventra

NOWA KARTA VENTRA

$5

(Refundowana, doładowanie wartości/ przejazdówka gotówkowa lub karta)

BILET VENTRA
POJEDYNCZY PRZEJAZD *

$3BILET VENTRA (na O’Hare)
POJEDYNCZY PRZEJAZD

$5

(obejmuje opłaty za przejazd i przesiadkę)

BILET VENTRA
PRZEJAZDÓWKA WAŻNA 1 DZIEŃ

$10

Bez opłaty za kartę Limited Use Media Fee.


Przypisy
*
Dotyczy wszystkich stacji kolejki z wyjątkiem O’Hare, gdzie obowiązują dodatkowe opłaty.
**
Dostępne tylko dla osób upoważnionych przez RTA do przejazdów ulgowych.

Obniżone opłaty za przejazdy oferowane są tylko upoważnionym klientom.

W czasie przechodzenia na system Ventra w niektórych placówkach handlowych w dalszym ciągu będzie można nabyć pakiety 10 kart na przejazdy normalne w cenie $10, oraz pakiety kart na przejazdy ulgowe w cenie $7.50. Osoby posiadające karty Ventra mogą doładowywać swoje konta przejazdowe dowolnymi kwotami w kasach w placówkach prowadzących sprzedaż kart Ventra, podobnie jak w automatach biletowych, online, lub przez telefon.

OPŁATA NA BIEŻĄCO (PAY-AS-YOU-GO) (PAYG)

Opłaty jednorazowe (jak powyżej) odejmowane są od przejazdów dostępnych na koncie przejazdów Ventra na opłaty za pojedyncze przejazdy, lub ze środków na kartach przejazdowych i Chicago Card.

Istnienie również możliwość zapłaty kartą kredytową lub debetową z rachunku płatniczego (np. przy użyciu personalnej bezdotykowej karty bankowej) bezpośrednio przy bramkach. System Ventra przyjmuje opłaty za przejazd dowolnymi kartami bezdotykowymi, które mogą znajdować się w Państwa portfelach. 
W najbliższym czasie będzie istniała możliwość doładowania kart przejazdowych w automatach biletowych Ventra lub po zarejestrowaniu się pod adresem ventrachicago.com.

W przypadku korzystania z personalnych bezdotykowych kart bankowych przy bramkach, w sytuacji gdy na koncie przejazdowym Ventra brakuje środków na opłacenie jednorazowego przejazdu lub przejazdówki, system pobierze opłatę na bieżąco, tzw. Opłatę ‘Pay-As-You-Go’ (PAYG) ze środków dostępnych na karcie do opłacenia zakupów w punktach handlu detalicznego. Przy każdorazowym dotknięciu pobierana jest opłata za pojedynczy przejazd, bez przesiadki.

Opłata za przejazd PAYG wynosi $2,25 (lub opłata ulgowa za przejazd $1,10) zarówno w autobusach, jak i w kolejkach ‘L’ CTA, i $5 na O'Hare. W przypadku uiszczania opłaty za przejazd w sposób inny, niż ze środków dostępnych na koncie przejazdowym Ventra i opłat za przejazd PAYG, przesiadka nie jest możliwa.

Aby zaoszczędzić na opłatach za przejazdy, należy doładować wartość lub opłaty za przejazdy na kartę z konta przejazdowego Ventra przed jej użyciem do uiszczenia opłaty za przejazd.

 

Plan a trip

 
Start (e.g. O'Hare Airport)

End (e.g. 1 N State St, Chicago, IL)


Leave Now
More
 
 Get directions with:
 

About trip planners (and more options)..
 

System Status

 

Trains:

Red Line Normal Service
Blue Line Normal Service
Brown Line Normal Service
Green Line Normal Service
Orange Line Normal Service
Purple Line Normal Service
Pink Line Normal Service
Yellow Line Normal Service

Buses:

Routes with Current Alerts (View All):
 
 
international globe Languages [En] [Pl] [Zh] [Es]